عثمانليجه املا

Osmanlıca İmla

Güncel Türkçe kelimelerin osmanlıca yazılışları

A B C Ç D E F G H İ I J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Osmanlıca imla klavuzunu nasıl oluşturduk

Yıllar önce google arama motoru ile "selanik" kelimesinin osmanlıca yazılışını aradığımızda hiç bir sonuç çıkmıyordu. 2014 yılları idi. Ülkemizde liselerde osmanlıca seçmeli ders olmalı mı olmamalı mı diye hararetli bir şekilde tartışılıyordu. Ancak kimse zahmet edipte osmanlıcaya dair bir şeyler yapıp ücretsiz internette paylaşmayı denemiyordu. Zordu zahmetliydi ve maliyetliydi.

Böyle bir süreçte ilk defa hassas bir çalışma ile bir adım attık. Şubat 2015 tarihinde osmanlica imla ile alakalı ilk sayfamızı oluşturduk. Şu an hicret.org adresi içersinde yer alan osmanlıca imla maddeleri bizim ilk gözağrımız oldu.

Sitemizde yer alan kelimeler tamamen bizim gayret çabamızla internete aktarıldı. Bu alanda bilgili ve tecrübeli isimlere kelime başı ücret ödenerek bu liste oluşturulmuştur.

Projemiz aslında ilk imla aktarımı ile başlamıştı. Fakat bu çalışmada yer alan arkadaşların istekli ve hevesli olması kamus-ı türki, kamus-ı osmani, lugatı-naci gibi osmanlıca sözlüklerin de peyder pey internete aktarılmasına vesile oldu. İlk çalışmalarımızda Her sözlük için bir site oluşturduk. Daha sonra adres karmaşası oluşmaya başladı ve osmanlicasozlukler.com adresimizi oluşturduk.

Sözlük çalışmalarımız 2003 yılında başlamış olsada, ilk osmanlıca sözlük yayınımızı 2009 yılında olmuştur. O dönemki sayfamızda kelimelerin latin harfleri ile yazımı vardı. 2015'e gelindiğinde başlattığımız bu proje ile internette ilk defa tüm osmanlıca kelimelerin orjinal yazımlarını dijital ortama taşınmış oldu.. 2020 yılına gelindiğinde oluşturdumuz bir çok farklı osmanlıca sözlük sitelerini cagdassozluk.com adresi altında birleştirdik.

. İlk göz ağrımız olan osmanlıca imla sayfamız hicret.org adresimiz altında yayın hayatına devam etmektedir.